← Wróć do listy aktualności

Ciekawe fakty na temat pizzy

23.10.2023


# Miejsce Narodzin Pizzy: Pizza, tak jak ją znamy dzisiaj, powstała w Neapolu we Włoszech. Pierwsza pizza, Margherita, została stworzona na cześć królowej Margherity w 1889 roku i zawierała pomidory, mozzarellę i bazylię, symbolizując kolory włoskiej flagi.
#Globalna Popularność: Pizza to międzynarodowe zjawisko. Szacuje się, że na całym świecie sprzedaje się około 5 miliardów pizz rocznie.
#najpopularniejszy dodatek do pizzy w Stanach Zjednoczonych. To rodzaj salami, które dodaje pizzy smaku i lekko pikantnej nuty.
#Prostota Pizzy Margherita: Klasyczna pizza Margherita ma tylko trzy główne składniki: pomidor, mozzarellę i bazylie. Jej prostota pozwala na wydobycie jakości składników i umiejętności pizzaiolo.
#Największa Pizza na Świecie: Największa pizza na świecie została przygotowana w Rzymie w 2012 roku. Mierzyła 1261,65 metrów kwadratowych, bijąc poprzedni rekord ustanowiony w 1990 roku.
#Początki Dostaw Pizzy: Pomysł dostarczania pizzy do domów pojawił się pod koniec XIX wieku, ale dopiero w latach 60. XX wieku dostawa pizzy stała się powszechną praktyką dzięki rozwojowi sieci pizzerii.
#Pizza w Kosmosie: Pizza dotarła nawet do kosmosu! W 2001 roku Pizza Hut dostarczyła pizzę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rosyjski kosmonauta Yuri Usachov delektował się pizzą jako pierwszy człowiek w kosmosie.
#Kontrowersje wokół Pizzy Hawajskiej: Pizza hawajska z dodatkiem szynki i ananasa budzi kontrowersje wśród miłośników pizzy. Stworzona w Kanadzie w latach 60. XX wieku, niektórzy uwielbiają połączenie słodkiego i słonego, podczas gdy inni uważają je za kulinarne kontrowersje.
#Dzień Pizzy Margherita: Istnieje dzień dedykowany świętowaniu klasycznej pizzy Margherita. Dzień Pizzy Margherita obchodzi się 19 września każdego roku.
#Pizza a Film: Pizza to popularny wybór podczas wieczorów filmowych. W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że około 350 kawałków pizzy jest spożywanych co sekundę, często podczas maratonów filmowych.

Te ciekawostki podkreślają różnorodność i fascynujący świat pizzy, od jej skromnych początków w Neapolu po obecną globalną popularność.